Temmuz18 , 2024

Atatürk Kültür Merkezi’nde bu hafta

İlgili Yazılar

Türk sanatının zarif temsilcileri

Geleneksel Türk sanatlarının ve kültürünün yaşatılmasında, dünyaya tanıtılmasında büyük...

“Biz onu en çok siyah beyaz görüntülerinden sevdik…”

“İlk işimiz Atatürk belgelerini kurtarmak. Bunu bu ülkeye ve...

Bir nesil onun sesiyle büyüdü: Jeyan Tözüm

Tiyatro, sinema ve seslendirme bütün olarak bir insan olsaydı...

“Fotoğraf, benim için müthiş bir terapi aracı oldu”

Uzun yıllardır fotoğraf sanatı ile ilgilenen iş insanı Serhan...

“Fotoğraf makinem, fırçam; yaşamın kendisi ise boyalarım oldu”

Çektiği fotoğraf karelerine yaptığı dijital müdahalelerle ortaya koyduğu eserlerinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

ELEKTRONİKA // 20-28 ŞUBAT // TİYATRO SALONU // 20.00
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin modern dans topluluğu MDTistanbul, çağdaş-modern dans tekniklerinin sınırlarını zorlayan Elektronika ile AKM Tiyatro Salonu’nda! MDTist için özgün olarak yapılan 3 farklı eseri bir araya getiren Elektronika’da; topluluk dansçı ve koreograflarından Evrim Akyay’ın dinamik grup çalışması olan Hadi; yurt dışında yaptığı işlerle son zamanlarda çok talep gören İhsan Rüstem’in popüler eseri Mantra; son yıllarda çağdaş sanat dünyasının nabzını hızlandıran Güney Kore’den, koreograf DongKyu Kim’in MDTist için hazırladığı özgün parçası Heyecan MDTistanbul’un başarılı dansçılarıyla sahneye taşınacak.


BALE DÜNYASI // 21 ŞUBAT // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00
İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçıları İlke Kodal ve Erhan Güzel, samimi bir söyleşiyle AKM’ye konuk olmaya hazırlanıyor! Sanatçıların Türkiye’de bale sanatının tarihini, gelişimini ve geldiği noktayı kendi sanat yolculuklarıyla harmanlayarak fotoğraf ve videolarla anlatacakları samimi sohbet, AKM Çok Amaçlı Salon’da seyircilere Türkiye’nin bale tarihinden önemli bir kesit sunacak.


TÜRK MÜZİĞİ AKŞAMLARI – NÜVE // 22 ŞUBAT // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30
İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, Türk Müziği Akşamları kapsamında Nüve’yle AKM Çok Amaçlı Salon’da seyircilerle buluşuyor! İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu sanatçıları Jülide Karan ve Enver Merallı’nın solist olarak yer alacağı Nüve, tangolar, şarkılar ve türkülerden oluşan bir repertuvarı Doğu ve Batı sazlarıyla düzenleyerek AKM seyircisine unutulmaz bir akşam yaşatacak.


GANGSTER // 22 ŞUBAT // TİYATRO SALONU // 20.00
Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu dansçılarının sergilediği, Ankaralı izleyicilerden tam not alan Gangster, AKM Tiyatro Salonu’nda izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor!1930’lar Amerika’sında ekonomik buhranın sorumlusu olarak gördüğü bankaları soyan bir gangsterin yaşamını konu edinen müzikal, caz orkestrası ve opera sanatçılarının da eşliğinde 22 Şubat’ta AKM’de!


PROFESYONEL // 23-24 ŞUBAT // TİYATRO SALONU // 20.00
Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in Türkiye’de 10 yıldır kapalı gişe oynayan eseri Profesyonel, 23 ve 24 Şubat’ta AKM Tiyatro Salonu’nda! Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik ortamı bir entelektüelin yaşamöyküsü içinde ironik bir üslupla anlatan Profesyonel, her yaştan izleyicide iz bırakan hikâyesiyle AKM’de tiyatroseverleri bekliyor!


RİTİM VE MÜZİK ATÖLYESİ // 24-26-27 ŞUBAT // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 24 ŞUBAT 16.00, 26-27 ŞUBAT 13.30-14.30
Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde 4-6 yaş arasındaki çocukları müzikle buluşturmaya devam ediyor! Ritim ve Müzik Atölyesi, çocuklara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunuyor. 24, 26 ve 27 Şubat tarihlerinde düzenlenen atölye kapsamında, çocukları oyun ve müzik aracılığıyla hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim bekliyor.


SANKİ HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ // 24-25 ŞUBAT // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00
Yıllardır görüşmeyen dört kız kardeşin Alzheimer hastası annelerinin ölümüyle yeniden bir araya gelişini konu edinen Sanki Hiçbir Şey Olmamış Gibi, 24 ve 25 Şubat’ta AKM’de! Günay Ertekin’in kaleme aldığı, Eylem Yıldız’ın yönettiği ve İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularının sahneye taşıdığı okuma tiyatrosu Sanki Hiçbir Şey Olmamış Gibi, bizleri aralarına yıllar ve mesafeler girmiş dört kız kardeşle tanıştırıyor. Miras paylaşımı için çocukken yaşadıkları evde birlikte zaman geçirmek zorunda kalan kız kardeşler, birbirlerine ve kendilerine dair uzak kaldıkları yıllarda unuttukları birçok duyguyu keşfediyor. Hepimize tanıdık bir yerden seslenen oyun, aile ilişkileri, bellek, iletişimsizlik ve geleceksizliğin yanı sıra kadın-erkek ilişkileri ve aidiyet sorunlarına da odaklanarak bize ailenin bölük pörçük anılarla ardımızda bıraktığımız bir yuvadan çok daha fazlası olduğunu hatırlatacak.

OKUYANLAR
Hilal Nimet İyigün
Zühre Demet İyigün
Güneş Duygu Gökhan
Yıldız Çiğdem Yıldız


ÇOCUKLAR İLE YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 25-26-27 ŞUBAT // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 25 ŞUBAT 16.00, 26-27 ŞUBAT 12.00
4-6 yaş aralığındaki çocuklar, Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde rol yaparak ve canlandırarak harika serüvenlere yelken açmaya devam ediyor! Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’yle çocuklar, AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkacak ve hayal güçlerini sahne üzerinde kurgulayacaklar.


İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI // 25 ŞUBAT // TİYATRO SALONU // 20.00
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 25 Şubat’ta genç ve yetenekli viyolonsel sanatçısı Jamal Aliyev’i ağırlıyor! Genç yaşı kadar başarılı kariyeriyle de dikkat çeken Nil Venditti’nin şefliğini üstlendiği orkestra, Jamal Aliyev ile birlikte Haydn’ın ünlü Do Major Viyolonsel Konçertosu’nu ve Bartók’un Avrupa’da yazdığı son eser olan Yaylı Orkestra için Divertimento’yu AKM seyircileri için çalacak.


KAHVE KONSERLERİ – BEETHOVEN YEDİLİSİ // 26 ŞUBAT // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Beethoven Yedilisi ile Kahve Konserleri kapsamında AKM Çok Amaçlı Salon’da seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor! Yedi İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısından oluşan topluluk, dünyanın gelmiş geçmiş en etkileyici ve ünlü bestecilerinden Beethoven’ın Septet Op.20 Mi bemol Major eserini 26 Şubat’ta AKM seyircisi için sahneleyecek.


METİN CEYRAN İLE RESİM SEVİNCİ // 26-27 ŞUBAT // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 12.15
Geleceğin ressamları, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde Ressam Metin Ceyran’la buluşuyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci, katılımcıların kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlayacak.


ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // 26-27 ŞUBAT // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 13.15
Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle 26 ve 27 Şubat’ta AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde çocuklar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.


PUCCINI’NIN KADINLARI // 26 ŞUBAT // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00
19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başının en büyük bestecilerinden sayılan Puccini, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının yorumlarıyla AKM Çok Amaçlı Salon’da sanat severlerle buluşuyor! İtalyan operasının en tanınan isimlerinden olan besteci, kendi akımının öncüleri gibi caddelerde yaşanan hayata, halkın yaşantısına ayna tutmuş ama bunu “kadın” üzerine yoğunlaşarak yapmıştır. Kadın ve erkeğin en yalın duygularına yönelen; doğurganlığın, hassasiyetin, şefkatin, hırsın, kıskançlığın daimî bir şekilde iç içe yaşadığı aşk ile dişiye, yani “kadın” üzerine odaklanan Puccini, onun en derin duygularını barındıran bir repertuvarla 26 Şubat’ta AKM’de!


FRIDA // 26 ŞUBAT // TİYATRO SALONU // 20.00
Mersin Devlet Opera ve Balesi, kendi gerçeğini yansıttığı tablolarıyla insanın ölümlü yazgısını aşmayı başaran ve günümüzün en büyük sanat ikonlarından biri olan Frida Kahlo’nun ölümle dansını 26 Şubat’ta AKM seyircileri için sahneye taşıyor! Frida Kahlo henüz çocuk yaştayken tanışıyor ölümle. Genç kızlığa adım attığında, hayatının baharında ikinci kez çalıyor ölüm kapısını ve her an bekliyor kapının ardında… Frida ise babasının hediye ettiği boyalarla başladığı resme bir kurtarıcı gibi sarılıyor. Bu sayede ölümün her an yanı başında duran nefesini hissetmemeyi başaran bir kahramana dönüşüyor, yaşama dört elle sarılıyor. Bir gün Meksika’nın kahraman ressamı Diego Rivera’yla tanışıp hayatının aşkını buluyor. Ancak ne yazık ki, aşkının meyvesi olarak kocasına bir çocuk armağan etmek isteğiyle ölümün kıyısında dolaşmaktan kurtulamıyor. Yaşadığı hamilelikler düşükle sonuçlanıyor. Zamanın ve acının ötesine geçmiş, resmin kanatlarında sonsuzluğa yelken açmış, ölüm tanrısıyla dans edebilmiş bu ölümsüz sanatçının öyküsü AKM Çok Amaçlı Salon’da sanatseverleri bekliyor!


USTALARIN İZİNDE – ZEKÂİ DEDE, REFİK TALÂT BEY VE SEDAD ÖZTOPRAK’A SAYGI // 27 ŞUBAT // TİYATRO SALONU // 11.30
Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu; Türk Müziğinin dev isimleri Zekâi Dede, Refik Talât Bey ve Sedad Öztoprak’ı Ustaların İzinde konseriyle AKM Tiyatro Salonu’nda anmaya hazırlanıyor! Büyük bestekârın Hisarbûselik makamındaki eserlerinin seslendirileceği konserin sololar bölümünde kanun sanatçısı Taner Sayacıoğlu, vefatlarının 75’inci yılı dolayısıyla Türk saz musikisinin ufuk açan isimlerinden Refik Talat Alpman ile Sedat Öztoprak’ı saygıyla anarken, konuk solist Güzin Değişmez klasik ve neoklasik dönemden eserler seslendirecek. Mehmet Güntekin’in yöneteceği Ustaların İzinde, vefatının 125’inci yıldönümü dolayısıyla Türk klasik müziğinin son klasik bestekârlarından Zekâi Dede’nin hatırasına armağan edilecek.


SİZ NE DERSİNİZ // 27 ŞUBAT // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00
Faik Ertener’in kaleme aldığı çok neşeli ve çok şenlikli çocuk oyunu “Siz Ne Dersiniz”, AKM Çok Amaçlı Salon’da tiyatrosever çocuklarla buluşmaya devam ediyor! En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgâra karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki İnsan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlü olanın aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır? İşte bütün bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı, İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Siz Ne Dersiniz’de 7 yaşından büyük AKM seyircilerini bekliyor!