Aralık1 , 2023

Fütüristik Şehzade Contemporary İstanbul’da

İlgili Yazılar

Atina Ulusal Bahçesi’nde “Görünmezi Görmek”

Atina Ulusal Bahçesi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin olanaklarından faydalanarak gerçekleştirilen...

Kendi çizgisini sürekli sınayan bir ressam

Bu yıl 45. sanat yılını kutlayan ressam Ahmet Yeşil,...

Birbirine sarılmak ve şarkı söylemek acıdan kurtulmaya yeter mi?

Soru, Hollandalı oyun yazarı Lot Vekemans’ın kaleme aldığı “Zehir”...

Yayıncılık alanında İzmir için yeni bir sayfa

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında yayın dünyasına İzmirli...

İnsan gibi hisseden robot çocuktan günümüze…

Sinema, diğer sanat dallarından farklı olarak gelişen teknolojilere çok...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Fırat Neziroğlu’nun “Fütüristik Şehzade” adlı gerçek eseri ile Contemporary İstanbul’da sergilenecek.

Akbank’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 16. Contemporary İstanbul, 5-6 Ekim ön izleme ve 7-10 Ekim tarihleri arasındaki genel ziyaretçi programı ile yerli ve yabancı çağdaş sanat galerini bir araya getirecek. Bu yıl ilk kez Tersane İstanbul’da yapılacak olan fuarda mekan değişikliği ile çağdaş sanatı, tarihin içinde izleyicilerle buluşturacak.

Uluslararası dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu bu yıl “Fütüristik Şehzade” adlı eseri ile güncellenebilir sanat dünyada ilk kez gerçek bir eser olarak dokunsal hale getirecek.

Anna Laudel Gallery’de sergilenecek yeni dönem eser Octopus firması tarafından dijital alt yapı ile desteklendi. Özel video grafiklerin Çağ Çalışkur ve Serdar Börcan tarafından yapıldığı eser ile ilgili bilgi aldığımız Sanatçı Fırat Neziroğlu

“Dokumanın ilmekleri aslında piksellerdir diyebiliriz. Benim sanatımda kullandığım boşluk tekniği ile dijital pikseller arasında bağ kurarak geçmiş ve geleceği bağladık. Dokumaya bu açıdan baktığımızda neden bu tekniği bilgisayarın dedesi gibi düşünmeyelim?

1 ve 0 mantığı ile çalışan bilgisayardan önce aynı teknikle işleyen Jakar makinesi vardı. Yaptığımız bu eser güncellenebilir sanat için bir ilk diyebilirim.

Fütüristik Şehzade Contemporary sonrası Avustralya’da The Main Gallery’de.

Bu özel çalışma Contemporary İstanbul’dan sonra Avustralya The Main Gallery’de Cumhuriyet Bayramı’nda sergilenecek. Yapılan yazılımla serginin açılışında ekranın arkasındaki video değişip, Türk bayrağı dalgalanacak ve sergi izlenirken yeniden orjinal video gösterilmeye devam edecek.”