Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle evlere kapandığımız günlerde sanat, belki de bizim en iyi ilacımız. Sizler için online gezebileceğiniz dünyanın en güzel müzelerini listeledik. Belki de hiç gitme fırsatı bulamadığımız ancak şimdi rahatlıkla gezebileceğiniz bu müzelerden en önemlileri şöyle;

The Metropolitan Museum of Art – New York

Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan The Metropolitan Museum of Art’ta eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunuyor. Avrupa Orta Çağ koleksiyonuna ait eserlerin yanı sıra Pablo Picasso, Henri Matisse ve Edgar Degas gibi batı sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da görmek mümkün. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

The Museum of Modern Art (MoMa)  – New York

The Museum of Modern Art (MoMa), Resim, fotoğraf ve video gibi farklı formlarda 200.000’den fazla esere sahip. Müzede eserleriyle yer alan sanatçılar arasında ise Henri Matisse, David Hockney, Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi ikonik isimler bulunuyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Solomon R. Guggenheim Museum – New York

Solomon R. Guggenheim Museum, ziyaretçilere Google’ın 360 derece sokak görünümü özelliğini kullanarak “ünlü spiral merdivenlerini” gezmesini sağlıyor. Ayrıca sanal müze; empresyonist, post-empresyonist, modern ve çağdaş dönemlerin eserlerini de keşfetme imkanı sunuyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Los Angeles County Museum of Art (LACMA) – Los Angeles

Los Angeles Museum of County Art (LACMA), antik dönemden günümüze uzanan geniş bir tarihi kapsayan 135.000’’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

National Gallery of Art – Washington DC

National Gallery of Art’ta Claude Monet ve Jackson Pollock’ dan Vincent Van Gogh’a pek çok ustanın başyapıt niteliğindeki eserleri yer alıyor.  Sanal müzede, birçok kıyafet görseli içeren 1740-1895 arasındaki Amerikan modası sergisi ile Hollandalı Barok ressam Johannes Vermeerin eserlerinden oluşan koleksiyona erişebilirsiniz. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Musée d’Orsay – Paris

Çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848-1915 yılları arasında yapılan resimler, heykeller mobilyalar ve fotoğrafların bulunduğu müzede Monet, Degas ve Renoir gibi empresyonist sanatçıların yanında Cezanne ve Gauguin gibi post-empresyonistlerin de sanat çalışmaları yer alıyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

The Royal Academy of Arts – Londra

Picasso dahil olmak üzere online takip edebileceğiniz birçok sergi ve aktivite sunuyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

British Museum – Londra

British Museum’da 5 farklı kıtanın tarih boyunca sahip olduğu Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve Mısır mumyaları gibi dünyaca ünlü tarihi objeleri interaktif tarih çizelgesi üzerinden keşfedebilir, sergileri interaktif olarak deneyimleyebilirsiniz. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Pergamon Müzesi – Berlin

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline gelen müzedeki Bergama Zeus Tapınağı, Milet Agora Kapısı, Babil Kapısı ve Pergamon Altarı gibi pek çok antik eseri online olarak keşfedebilirsiniz. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi– Amsterdam

sanatçının  200’den fazla resmi, 500 çizimi ve 750’den fazla mektubunun bulunduğu Van Gogh Müzesi’nde ayrıca 19. yüzyıl sanat tarihine ait çeşitli konularda da sergiler görmek mümkün. Online olarak sanatçının eserlerini incelerken, Van Gogh’un Okuduğu Kitaplar ve Van Gogh’un Aşk Hayatı adlı sanal sergileri de keşfedebilirsiniz. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Van Gogh - "The Yellow House" + "Bedroom in Alres" Minecraft Map

Rijksmuseum – Amsterdam

Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Rijksmuseum’da, aralarında Vermeer ve Rembrandt eserlerinin de bulunduğu “Hollanda’nın Altın Çağ ustalık eserlerini” detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

The Uffizi Galleries – Floransa

Medici ailesinin sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze; Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Caravaggio gibi “usta” isimlerin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Uffizi Gallery Small Group Tour with Guide 2020 - Florence

National Museum of Modern and Contemporary Art – Seul

Kore’nin modern ve çağdaş sanatı ile farklı zaman dilimlerinde oluşturulmuş uluslararası sanat eserlerini barındıran tek müze olarak kurulan müzede,  daimi koleksiyonunda ise Joseph Beuys, Andy Warhol, Georg Baselitz, Jörg Immendorff, Niki de Saint Phalle, Jonathan Borofsky ve Michelangelo Pistoletto gibi uluslararası kabul gören sanatçıların eserlerinden oluşan bir koleksiyon da yer alıyor. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

National Museum of Anthropology – Meksika

Aztek Takvimi olarak da bilinen Güneş Taşı, 16. Yüzyıl Aztek Xochipilli heykelciği ve Maya uygarlığına ait eserler gibi önemli antik eserlerin de dahil olduğu 23 sergi odasıyla ünlenen bu müze de online keşfedilebilen müzeler arasında. Müzeyi buradan gezebilirsiniz.

Kaynak: https://kultur.istanbul/dunyanin-en-onemli-14-muzesi-sizibekliyor/