Mayıs20 , 2024

Şehir Tiyatroları, yeni sezon programını açıkladı

İlgili Yazılar

25. Sadri Alışık Tiyatro & Sinema Oyuncu Ödülleri Adayları Açıklandı…

Türkiye’de tiyatro-sinema dallarında en uzun soluklu ve sadece ‘oyuncu’...

Bilge böceklerden çiğ insanlara kendine gelme çağrısı

Avucumuza zor sığan Golyat böceğinden başlayıp toplu iğne...

Masalların tarihinden tarih olan masallara

Marina Warner, Bir Zamanlar Bir Ülkede kitabında, özellikle peri...

Emrah Yücel resimlerini okuma kılavuzu

Yazı: Prof. Dr. Uğur Batı “Yusuf suresini anlatıyorsanız, bir kuyu...

Resim inceleme: Sokrates’in Ölümü

Ressam Jacques-Louis David, ABD’nin New York şehrindeki Metropolitan Müzesinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, eylül ayında iki yeni sahne, yedi yeni oyun ve “Kaldığımız Yerden. Yeniden” sloganıyla başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, yeni sezon repertuvarını Müze Gazhane’de basın ve kültür-sanat dünyasıyla paylaştı. Eylül ayında başlayacak yeni tiyatro sezonu, iki yeni sahne, yedi yeni oyun ve “Kaldığımız Yerden. Yeniden” sloganıyla perde açacak.

Törende İBB Şehir Tiyatroları’nın iki yeni sahne kazandığını söyleyen Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, “Kaldığımız Yerden. Yeniden” sloganıyla yeni sezona başlayacaklarını paylaştı. Eylül ayında 7 prömiyerle sezonu açacaklarını kaydeden Ergen, “Geleneksel olarak Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yaptığımız sezon açılışımızı Müze Gazhane’de yapmak istedik. Çünkü bu sezon iki yeni sahne, Şehir Tiyatroları’nın sahneleri olarak hizmet verecek” dedi.

Eylül ayında 7 prömiyer…

2021-2022 tiyatro sezonunda, Sezon Minimal’de duyurulan oyunlar da devam edecek. Bu sezondan 10 yeni oyunun prömiyeri gerçekleştirilecek. Ergen, Eylül ayı programına dair şunları söyledi: “Öncelikle Minimal Sezon diye anons ettiğimiz çoğu yerli oyunlardan oluşan Zehir, Kısraklı Kadın, Geçit, Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Melek ve Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin prömiyerlerini yapabilmişlerdi. Prömiyer yapacak elinizdeki broşürlerde yer alan 10 oyun daha var. Bu oyunların prömiyer yapmasına birkaç gün kalmıştı. Sanatçılarımızın sağlığını tehlikeye atmamak adına oyunlarımızı durdurmak zorunda kaldık. Zoom üzerinden, daha küçük gruplar halinde oyunlarımızın provalarına devam ettik. Eylül ayında hiçbir tiyatronun yapamayacağı şekilde 7 oyunla prömiyer yapacağız.”

“Kaldığımız yerden, yeniden”

Kaldığımız Yerden, Yeniden” sloganıyla duyurulan yeni sezonda, büyük ve görkemli müzikaller dikkat çekiyor. Tüm zamanların en iyi müzikali olarak kabul edilen “Gypsy” müzikali, Türkiye’de ilk kez sahnelenecek. “Bando Ziyareti” ve “Suikastçılar” müzikalleri de izleyicilerin karşısına çıkacak.

Gençler unutulmadı…

Moby Dick gibi klasiklerin yanı sıra Bekçi ile Postacı ile Herkes Sihirbaz Olacak isimli çocuk oyunları yine yeni sezonda tiyatro izleyicileriyle buluşacak. Bekçi ile Postacı, Herkes Sihirbaz Olacak isimli çalışmaları süren yeni çocuk oyunları da sergilenecek.

Klasikler…

Dünya repertuvarının en önemli eserlerinden biri olan Cadı Kazanı, Şehir Tiyatroları’nda ilk defa sergilenecek.  Galileo, Bertolt Brecht’in önemli bir eseri. En son 1975 yılında yapılmıştı. 45 yıl aradan sonra yine çok büyük bir klasiği Şehir Tiyatroları repertuvarına kazandırıyor. Komedi olarak, Yatak Odası Komedisi Alan Ayckbourn’un eseri sahnelenecek. Maviydi Bisikletim yeni bir prodüksiyonla karşınıza çıkacak.

Turan Oflazoğlu’nun 90. Yaşına Armağan

Şehir Tiyatrosu’yla yan yana duran bir isim olan Turan Oflazoğlu için 2022 yılında bir küçük Turan Oflazoğlu Festivali yaparak okunmamış hiçbir oyunu kalmasın diyerek onlar sergilenecek. Ayrıca Deli İbrahim, büyük bir prodüksiyon olarak yapılacak.

Şehir Yazarlarıyla Buluşuyor…

Bu oyunlar dışında Şehir Yazarları Arıyor projesi kapsamında 200’ün üzerinde yazılmış oyundan elemeler yapıldı ve bir kısmı sahneye taşınıyor. Gazhane Meydan Sahnesi’nde yeni yerli yazarlar ve Türkiye’de ilk kez oynanan yabancı oyunlarımız olacak. Bu sahnede de Albert Camus’nün Veba adlı oyunu olacak.

“Temsilde Eşitlik Bildirisi”

Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, repertuarın ardından, “Sosyal eşitlik ve farkındalık yaratmak üzere bir bildiri hazırlıyoruz. Sahnelerimizde, provalarımızda temsil açısından bir eşitsizlik olmasın istiyoruz.” sözleriyle, Genel Sanat Yönetmen yardımcıları Emre Koyuncuoğlu, Lerzan Pamir, Sevinç Erbulak’ı sahneye davet etti.

Emre Koyuncuoğlu: “Geçen sene birçok çalışmayı çevrimiçi yaptık, zamanımızı kendi çalışmalarınızı düşünerek tartışarak geçirdik. Bu bildiri fikrini Genel Sanat Yönetmenliğinde bir araya gelerek oluşturmaya başladık. Zaman içinde bütün sanatçı arkadaşlarımıza duyurduk. Amacımız tiyatroda her türlü şiddeti, tacizi, mobbingi önlemek ve toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını sağlamak için bir bildiri yayınlamaktı. Sanatçılar olarak böyle bir hassasiyet göstermek istedik. Detaylı olarak önümüzdeki günlerde bunu yayınlayacağız.Arkamızda desteklerini hissettiğimiz İBB Kültür Sanat Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle’ye, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan Hanım’a teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Covid-19 Tedbirleri

Covid 19 pandemi döneminde yapılan çalışmalara değinen Ergen, üretime hiç ara vermediklerini aktardı. Şehir Tiyatroları, Covid 19 tedbirleri ile yeni sezonda İçişleri Bakanlığı’nın 20.08.2021 tarihli genelgesiyle belirlenen uygulamalar doğrultusunda izleyici kabul edecek. Oturma düzeni 1 dolu 1 boş olacak şekilde planlanacak. Maskesiz izleyicilerin salonda bulunmasına izin verilmeyecek. Fuayelere her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde, belirli sayıda seyirci kabul edilecek. Salonların klima sistemi yeni şartlara uygun şekilde yüzde 100 temiz havayla çalışacak şekilde ayarlanacak. Ayrıca Salon girişlerinde ateş ölçümü yapılacak. Yine girişlerde dezenfektan bulundurulacak.