Aralık1 , 2023

Tiyatronun efsaneleri anlatıyor

İlgili Yazılar

Atina Ulusal Bahçesi’nde “Görünmezi Görmek”

Atina Ulusal Bahçesi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin olanaklarından faydalanarak gerçekleştirilen...

Kendi çizgisini sürekli sınayan bir ressam

Bu yıl 45. sanat yılını kutlayan ressam Ahmet Yeşil,...

Birbirine sarılmak ve şarkı söylemek acıdan kurtulmaya yeter mi?

Soru, Hollandalı oyun yazarı Lot Vekemans’ın kaleme aldığı “Zehir”...

Yayıncılık alanında İzmir için yeni bir sayfa

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında yayın dünyasına İzmirli...

İnsan gibi hisseden robot çocuktan günümüze…

Sinema, diğer sanat dallarından farklı olarak gelişen teknolojilere çok...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Tiyatroseverler için doyumsuz sohbetlerin yer aldığı Sahne İstanbul, Usta Aktörlerden Türk Tiyatrosu isimli eser, uygulama mağazası Google Play’de e-kitap olarak yayınlandı. İzleyicinin kafasındaki pek çok soruya yanıt bulacağı nehir söyleşi tarzındaki eser, araştırmacılar için kaynak kitap niteliği taşıyor.

“İnsanı insana, insanca anlatma sanatı” olarak tanımlanan tiyatroyu, bir de efsane oyunculardan dinlemek ister misiniz? Gazeteci Neşe Mesutoğlu’nun ülkemiz tiyatro tarihinin en önemli isimleriyle yaptığı söyleşiler, Sahne İstanbul adıyla e-kitap olarak okuyucuya sunuluyor.

Türk tiyatrosunun efsane isimleriyle buluşan Gazeteci Neşe Mesutoğlu, temelleri İstanbul’da atılan bu sanat dalının gelişimini, arka planda değişen şehir hayatına dair anılar eşliğinde gözler önüne seriyor. Tiyatromuzun gelişimini tarihsel bir perspektifle başlayarak anlatan, geleceğe yönelik bir vizyonla tamamlayan ve özgün bir üslup üzerine odaklanan kitap, bu alanda bir belgesel olarak kabul ediliyor.

“Direklerarası’nda Geleneksel Çizgi,” “Beyoğlu’nda Amerikan Ekolü,” “Devlet Konservatuarında Rus Akımı,” “Şehir Tiyatrosunda Batı Etkisi” ve “Özgün Bir Dil Arayışı” başlıkları üzerine dev aktörlerin getirdiği tezler, Türk tiyatrosunun gelişimine ışık tutuyor.

Karagöz Ustası Tacettin Diker’le başlayan sohbetler; Zihni Göktay, Rauf Altıntak, Hazım Körmükçü, Naşit Özcan, Osman Cavcı, Haldun Dormen, Ayla Algan, Metin Serezli, Gülriz Sururi, Ali Poyrazoğlu, Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Genco Erkal, Arsen Gürzap, Ahmet Uğurlu, Nedret Güvenç, Erol Günaydın, Rutkay Aziz, Zeliha Berksoy, Gencay Gürün, Müjdat Gezen, Cem Yılmaz, Mustafa Alabora, Metin Akpınar ve Ferhan Şensoy ile devam ediyor.

Yazarın babası TRT İstanbul Radyosu Efektörü Erhan Mesutoğlu’na ithaf edilen bu keyifli kitaba https://play.google.com/store adresinden ulaşmak mümkün.