Aralık1 , 2023

Yıldızların rehberliği eşliğinde düşündüren sanatçı

İlgili Yazılar

Atina Ulusal Bahçesi’nde “Görünmezi Görmek”

Atina Ulusal Bahçesi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin olanaklarından faydalanarak gerçekleştirilen...

Kendi çizgisini sürekli sınayan bir ressam

Bu yıl 45. sanat yılını kutlayan ressam Ahmet Yeşil,...

Birbirine sarılmak ve şarkı söylemek acıdan kurtulmaya yeter mi?

Soru, Hollandalı oyun yazarı Lot Vekemans’ın kaleme aldığı “Zehir”...

Yayıncılık alanında İzmir için yeni bir sayfa

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında yayın dünyasına İzmirli...

İnsan gibi hisseden robot çocuktan günümüze…

Sinema, diğer sanat dallarından farklı olarak gelişen teknolojilere çok...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Gökyüzünün şifasını notalara nakşeden”, “Yıldızların rehberliği eşliğinde düşündüren”, “Astro-müzik kavramını hayatımıza yerleştiren sanatçı” tanımları yapılan şarkı sözü yazarı ve müzisyen Köksal Ekinci, müziğin iyileştirici gücünü üretken bir biçimde sevenleriyle paylaşmayı sürdürüyor. Sanatçı, hayat izlenimlerini, kendine ait şiirsel bir dille, yıldızlardan, mitolojiden ve notalardan esintiler ile aktaracağı kitabı üzerinde de çalışıyor.

 

Gökyüzünün şifasını notalara nakşeden”, “Yıldızların rehberliği eşliğinde düşündüren”, “Astro-müzik kavramını hayatımıza yerleştiren sanatçı” tanımları yapılan şarkı sözü yazarı ve müzisyen Köksal Ekinci, müziğin iyileştirici gücünü üretken bir biçimde sevenleriyle paylaşmayı sürdürüyor. Sanatçı, hayat izlenimlerini, kendine ait şiirsel bir dille, yıldızlardan, mitolojiden ve notalardan esintiler ile aktaracağı kitabı üzerinde de çalışıyor.

İletişimcilikten müziğe yönelmeniz nasıl oldu?

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. TRT, Ankara Üniversitesi TÖMER gibi kurumlarda görev yaptım. Kanada Eğitim Merkezi Türkiye Ofisi yöneticiliği yaptım. 29 yıl önce yapım-yönetim asistanlığı ile başlayıp ardından pazarlama iletişimi alanında yıllanmış bir profesyonel kariyere sahibim.

Müziğe yönelmem ise eskilerin hep dediği gibi, anne karnında başladı aslında. Anneciğimin sesi çok güzeldi. Bana hamileyken söylediği tüm şarkılar, türküler, sesler ruhuma işlemiş demek ki. Altı yaşımda ilk bestemi yapmıştım, hala hatırlıyorum, sözünü ve müziğini; hiçbir yerde kayıtlı olmamasına rağmen… Sonrasında 2004 yılında yapımına başladığım, başka bir ses tarafından seslendirilen şarkılarımın yer aldığı ilk prodüksiyonumla müzikle profesyonelce ilgilenmeye başladım. Kendi şarkılarımı seslendirmeye başlamam ise 2019 yılında üç single çalışmasıyla gerçekleşti.

Müzik ise hep kalbimde, ruhumda çalmaya devam eden doğal bir varoluş hali benim için, hep de üretim sürecimdeydi…

GÖKYÜZÜNE BAKARAK ŞARKI SÖYLERİM

Sizin için “Gökyüzünün şifasını notalara nakşeden”, “Yıldızların rehberliği eşliğinde düşündüren”, “Astro-müzik kavramını hayatımıza yerleştiren sanatçı” tanımları yapılıyor. Astrolojiye olan bu büyük ilginizin kökeni nedir? Siz kendinizi nasıl nitelendiriyorsunuz?

Öncelikle bütün bu tanımları çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Çocukluğumdan beri hep gökyüzüne bakarak şarkı söylerim, gecesi ayrı güzel gündüzü ayrı güzel… Sonsuz gökyüzü beni büyülüyor… Yıldızların da bize sürekli bir duygu veya mesaj verdiklerini düşünürüm…  Çok merak ettiğim bu konu hakkında 2017 yazında Öner Döşer Hocamın online derslerine katıldım, başlangıç düzeyini bitirdim. 2020 yılında da Hülya Balıkavlayan’ın astroloji eğitimine başladım tekrar, halen devam ediyorum. Astroloji önemli bir disiplin, bize kendimiz ve hayatımız hakkında yol haritası sunuyor. Müzikten de yüzyıllardır şifa vermeyi desteklemek için yararlanılmış. Astroloji de yine aynı şekilde doğru okuyup, doğru anladığımızda yolumuzu daha aydınlık görmeye yardımcı olabilir. Ben kendimi evrenin harmonisini, gökkuşağının renkleri eşliğinde müziğine yansıtmaya gönül vermiş bir müzik tutkunu olarak görüyorum. Kalplere ve ruhlara notalarla dokunma arzusu, müziğime yön veriyor. Çünkü müziğin;, sevgiye, aşka, nezakete, mutluluğa ve nihayetinde ‘birliğe’ açılan ışıltılı bir kapı olduğuna inanıyorum.

İlham kaynaklarınız nelerdir?

Genelde yaşadığım her andan beslenmeye çalışan bir ruhum var. Bazen bir kuş sesi, bazen öğrencilerimden duyduğum bir kelimenin bende yarattığı açılımlar… Çoğunlukla gökyüzündeki yıldızlar, sürekli hareket halinde olan gezegenler ana ilham kaynağımdır.

Pandemi dönemini siz sanatçı gözüyle nasıl yorumluyorsunuz? 

Ben korku ve endişenin, virüsten daha tehlikeli olduğuna inananlardanım. Elbette bağışıklık sistemimizi koruyalım, destekleyelim, gerekli her türlü önlemimizi alalım. Yine de korkarak değil, zaten hep yapmamız gereken şeyleri daha dikkatli yapalım. Kişisel hijyene ve bakıma önem vermek, bağışıklığımızı güçlendirmek için kendimize, beslenmemize, hayat tarzımıza önem vermek gibi. Pandemi sürecinde tutkunu olduğum müziğe sarılmam bana güç verdi.

Dijital platformlarda yayınladığım özgün kayıtlarla dikkat çektim, gelinen noktada ne kadar doğru bir iş yaptığımı daha iyi anlıyorum. Dünya büyük bir değişim ve dönüşümün içinde, biz de buna uygun çözümleri üretmeliyiz diye düşünüyorum.

MÜZİK EN GÜZEL DUADIR VE İYİLEŞTİRİR

Hedefiniz nedir?

Bildiğimiz dünya geride kaldı ve pandemi sonrasında tüm dinamikler değişiyor, dönüşüyor. Müzikal yolculuğumu, hep yeni eserlerle sürdürmek ve dinleyicilerimle kurduğumuz bu sevgi bağını güçlendirmek, sürprizli projeler yapmak yakın plan hedeflerim.

Son olarak İthaf Sanat dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Tecrübeli bir gazeteci ekibinin elinden çıkan yeni sanat dergimizin ilk sayısında yer almaktan dolayı çok mutlu olduğumu söylemek isterim. Sizlerle görüşlerimi paylaşmak benim için çok kıymetli, teşekkür ederim. Hep dediğim gibi, müzik en güzel duadır ve iyileştirir. Tutkularınızın peşinden gidin, gökyüzünün şifası hep üzerinizde olsun.