Mart29 , 2023

Antep’ten Manchester’a yürüyüş: Küçük Amal

İlgili Yazılar

Sanat çalıştayı kavramına çağdaş bir dokunuş: Arnica Art Land

Geçen ağustos ayında Mersin’in Borcak Yaylası’nda yepyeni, şaşırtıcı, etkileyici...

Denizhan Özer: “Atatürk’ün meşhur sözünü sanata uyguluyorum”

Arnica Art Land Sanat Çalıştayı’nın küratörü Denizhan Özer, sanatın...

Arnica Art Land’e katılan sanatçılar anlatıyor…

Arnica desteğiyle hayata geçirilen Arnica Art Land Sanat Çalıştayı,...

Sanat çalıştayı kavramına çağdaş bir dokunuş: Arnica Art Land

Geçen ağustos ayında Mersin’in Borcak Yaylası’nda yepyeni, şaşırtıcı, etkileyici...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Suriyeli 9 yaşındaki mülteci kız çocuğu Küçük Amal’ın hayatını anlatan, gezici kültür sanat festivali; “Yürüyüş (The Walk) Projesi” için hazırlanan 3,5 metre yüksekliğindeki kuklanın İngiltere’ye uzanan yolculuğu Gaziantep’te atacağı ilk adımla başlayacak.

The Jungle (Orman) ile yakaladıkları olağanüstü başarının ardından Good Chance, dünyaca ünlü War Horse (Savaş Atı) yaratıcıları Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde şu zamana kadarki en özel çalışmasını sunar: Yürüyüş – Amir Nizar Zuabi’nin sanat yönetmenliğinde, mültecileri destekleyen, gezici sanat ve umut festivali.

2021 yılında, Suriye-Türkiye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan, Türkiye ayağında Sığınmacılar ve Göçmenlerle DAyanışma Derneği (SGDD-ASAM) ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) desteklediği “Yürüyüş”; ünlü sanatçıları, önemli kültür kurumlarını, toplulukları ve insani yardım kuruluşlarını, şimdiye kadar denenmiş en yenilikçi ve maceraperest kamuya açık sanat eserlerinden birini gerçekleştirmek üzere bir araya getirecek.

Yürüyüş’ün kalbinde, bir Handspring Kukla Kumpanyası yaratımı olan 3.5 metro boyundaki bir mülteci kız çocuğu kuklası, ‘Küçük Amal’, yer alıyor. Yerlerinden edilmiş, çoğu ailesinden ayrı düşmüş tüm çocukları temsil eden Küçük Amal 8,000 km’yi aşan yolculuğu boyunca şu acil mesaja beden verecek; “Bizi unutmayın”.

Olağanüstü bu küresel değişim döneminde, Yürüyüş, olağanüstü bir sanatsal tepki: Paylaşılan insanlığın yeni hikayesini anlatacak; sınırları, siyaseti ve dili aşan kültürel bir odesa. Böylece dünya; yerlerinden edilmiş, her biri ayrı bir yaşam öyküsüne sahip ve şimdi küresel pandemi karşısında her zamankinden daha da savunmasız o milyonlarca çocuğu hatırlasın.

Yürüyüş, uluslararası festivalle bir dayanıklılık etkinliğinin bir aradalığı. 3.5 mt boyunda bir kukla olan Küçük Amal Avrupa kıtasını boydan boya yürürken milyonlarca genç mültecinin hikayesine ışık tutacak. Sekiz ülkeden geçecek olan Küçük Amal, güzergahı boyunca şehir merkezlerinde, kasabalarda ve köylerde düzenlenecek yüzlerce kültürel etkinlikle karşılanacak. Daha yola çıkmadan, iddiasının boyutları şimdiden insanların hayal gücünü harekete geçiriyor. Amal; çoğu refakatsiz, ailelerinden ayrı düşmüş çocuklar; hayatı tehdit eden koşullarda görülmemiş yolculuklara çıkmaya zorlamış tüm çocuklar için yürüyecek. Küçük Amal biz onları unutmayalım diye yürüyecek.

Küçük Amal’ı şu etkinliklerde karşılamak mümkün.