Mayıs20 , 2024

Antep’ten Manchester’a yürüyüş: Küçük Amal

İlgili Yazılar

25. Sadri Alışık Tiyatro & Sinema Oyuncu Ödülleri Adayları Açıklandı…

Türkiye’de tiyatro-sinema dallarında en uzun soluklu ve sadece ‘oyuncu’...

Bilge böceklerden çiğ insanlara kendine gelme çağrısı

Avucumuza zor sığan Golyat böceğinden başlayıp toplu iğne...

Masalların tarihinden tarih olan masallara

Marina Warner, Bir Zamanlar Bir Ülkede kitabında, özellikle peri...

Emrah Yücel resimlerini okuma kılavuzu

Yazı: Prof. Dr. Uğur Batı “Yusuf suresini anlatıyorsanız, bir kuyu...

Resim inceleme: Sokrates’in Ölümü

Ressam Jacques-Louis David, ABD’nin New York şehrindeki Metropolitan Müzesinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Suriyeli 9 yaşındaki mülteci kız çocuğu Küçük Amal’ın hayatını anlatan, gezici kültür sanat festivali; “Yürüyüş (The Walk) Projesi” için hazırlanan 3,5 metre yüksekliğindeki kuklanın İngiltere’ye uzanan yolculuğu Gaziantep’te atacağı ilk adımla başlayacak.

The Jungle (Orman) ile yakaladıkları olağanüstü başarının ardından Good Chance, dünyaca ünlü War Horse (Savaş Atı) yaratıcıları Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde şu zamana kadarki en özel çalışmasını sunar: Yürüyüş – Amir Nizar Zuabi’nin sanat yönetmenliğinde, mültecileri destekleyen, gezici sanat ve umut festivali.

2021 yılında, Suriye-Türkiye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan, Türkiye ayağında Sığınmacılar ve Göçmenlerle DAyanışma Derneği (SGDD-ASAM) ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) desteklediği “Yürüyüş”; ünlü sanatçıları, önemli kültür kurumlarını, toplulukları ve insani yardım kuruluşlarını, şimdiye kadar denenmiş en yenilikçi ve maceraperest kamuya açık sanat eserlerinden birini gerçekleştirmek üzere bir araya getirecek.

Yürüyüş’ün kalbinde, bir Handspring Kukla Kumpanyası yaratımı olan 3.5 metro boyundaki bir mülteci kız çocuğu kuklası, ‘Küçük Amal’, yer alıyor. Yerlerinden edilmiş, çoğu ailesinden ayrı düşmüş tüm çocukları temsil eden Küçük Amal 8,000 km’yi aşan yolculuğu boyunca şu acil mesaja beden verecek; “Bizi unutmayın”.

Olağanüstü bu küresel değişim döneminde, Yürüyüş, olağanüstü bir sanatsal tepki: Paylaşılan insanlığın yeni hikayesini anlatacak; sınırları, siyaseti ve dili aşan kültürel bir odesa. Böylece dünya; yerlerinden edilmiş, her biri ayrı bir yaşam öyküsüne sahip ve şimdi küresel pandemi karşısında her zamankinden daha da savunmasız o milyonlarca çocuğu hatırlasın.

Yürüyüş, uluslararası festivalle bir dayanıklılık etkinliğinin bir aradalığı. 3.5 mt boyunda bir kukla olan Küçük Amal Avrupa kıtasını boydan boya yürürken milyonlarca genç mültecinin hikayesine ışık tutacak. Sekiz ülkeden geçecek olan Küçük Amal, güzergahı boyunca şehir merkezlerinde, kasabalarda ve köylerde düzenlenecek yüzlerce kültürel etkinlikle karşılanacak. Daha yola çıkmadan, iddiasının boyutları şimdiden insanların hayal gücünü harekete geçiriyor. Amal; çoğu refakatsiz, ailelerinden ayrı düşmüş çocuklar; hayatı tehdit eden koşullarda görülmemiş yolculuklara çıkmaya zorlamış tüm çocuklar için yürüyecek. Küçük Amal biz onları unutmayalım diye yürüyecek.

Küçük Amal’ı şu etkinliklerde karşılamak mümkün.