2019 yılında fiziksel, 2020 yılında online gerçekleşen İstanbul Fringe Festival, bu sene 18 – 26 Eylül 2021 tarihlerinde toplam 30 gösteri ile hibrit bir festival olarak şehre dönüyor.

Istanbul Fringe Festival 2021 – Hybrid kapsamında 9 ekip (3 yabancı, 6 yerli) fiziksel olarak, 21 ekip (3 yerli, 18 yabancı) ise online olarak seyirciyle buluşacak. Böylelikle festival, hem yerli hem de uluslararası sanatçılara, çalışmalarını sergilemek için fiziksel ve dijital bir platform sunacak. Festival seçkilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hibrit format kapsamında, sanatçıların çalışmalarını üç farklı formatta seyirci ile buluşturacak;

  • Fiziksel (Belirlenen mekanlarda canlı olarak gerçekleştirilecek gösteriler)
  • Çevrimiçi (Online olarak profesyonel kayıtları izlenebilecek olan gösteriler)
  • Dijital (Dijital için hazırlanmış olan, online – canlı gerçekleştirilecek gösteriler)

İstanbul Fringe Festival 2021 – Hybrid; dans, performans, tiyatro gösterilerinin yanı sıra atölyeler, paneller, çeşitli sergi ve konserler, ayrıca partilere de ev sahipliği yapacak. Festival kapsamındaki atölye, panel ve diğer etkinliklere ilişkin takvim festivalin web sitesinde duyurulacak.

Ayrıca bu seneki festival seçkisi içinde yer alan, ancak Covid-19 önlemleri kapsamında Eylül ayında katılımcı ile ancak çevrimiçi olarak buluşabilen yabancı gösteriler, İstanbul Fringe Festival 2021 – Extended kapsamında Ekim 2021 – Mayıs 2022 arasında fiziksel gösterimlerle katılımcıyla buluşacak. Böylelikle İstanbul Fringe Festival 2021, İstanbul’un muhtelif sanat mekanlarında yaklaşık 1 sene boyunca katılımcı ile buluşmaya ve dünyanın dört bir yanından ekipleri ağırlamaya devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğu destekleriyle gerçekleşecek festival hakkında İBB iştiraklerinden Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas açıklamasında, “İBB ve Kültür AŞ olarak İstanbul için en büyük hedeflerimizden biri, şehrimizi yaratıcılığın, çoksesliliğin ve çok renkli bir kültür sanat yaşamının dünyadaki sayılı merkezlerinden biri haline getirmek. Bu nedenle de Şehir Sponsoru olarak, bünyesinde pek çok farklı sanat disiplinini, yerel ve global performansları barındıran Istanbul Fringe Festival’e şehrimizin kapılarını açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Festival biletlerini, Mobilet’ten satın alabilirsiniz.