Aralık1 , 2023

Haftanın öne çıkan etkinlikleri

İlgili Yazılar

Atina Ulusal Bahçesi’nde “Görünmezi Görmek”

Atina Ulusal Bahçesi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin olanaklarından faydalanarak gerçekleştirilen...

Kendi çizgisini sürekli sınayan bir ressam

Bu yıl 45. sanat yılını kutlayan ressam Ahmet Yeşil,...

Birbirine sarılmak ve şarkı söylemek acıdan kurtulmaya yeter mi?

Soru, Hollandalı oyun yazarı Lot Vekemans’ın kaleme aldığı “Zehir”...

Yayıncılık alanında İzmir için yeni bir sayfa

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında yayın dünyasına İzmirli...

İnsan gibi hisseden robot çocuktan günümüze…

Sinema, diğer sanat dallarından farklı olarak gelişen teknolojilere çok...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

BİFO Özel: Borusan Quartet & Paul Meyer

Geçtiğimiz festivalde olduğu gibi seçkin solistleri ağırlayan BİFO Özel serisi bu festivalde de üç konserle müzikseverlerle buluşuyor. Borusan Sanat ve İstanbul Müzik Festivali’nin yıllara dayanan uzun soluklu ilişkisini, serinin bu ilk konserinde Borusan Quartet taçlandıracak.

Klarnet için yazılmış en erken ve en güzel yapıtlardan birini Paul Meyer’in klarnetin ses rengini olağanüstü bir biçimde yansıtan yorumuyla dinleyebilirsiniz… Meyer’e kemanda Esen Kıvrak, Nilay Sancar, viyolada Efdal Altun, viyolonselde Çağ Erçağ eşlik ediyor.

25 Ağustos Çarşamba günü saat 20.00’de Borusan Quartet ve Paul Meyer ile Sakıp Sabancı Müzesi’nin tarihi fıstık ağaçlarıyla çevrili terasında, rahat bir nefes alıp boğazın kokusunu içinize çekecebileceğiniz bu konseri kaçırmayın.

 

#Sahnemİstanbul

Pandemi nedeniyle sahnelerden uzak kalan müzisyenlerimize destek olmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ tarafından hayata geçirilen #İstanbulBirSahne projesine başvuruda bulunan binlerce müzisyen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinin destekleriyle, #Sahnemİstanbul konserlerinde İstanbullularla özlem gideriyor. Etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

 

Koltuk Senin!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür AŞ ve kültür sanat sektörü işbirliğiyle bu yaz, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda, sahipleri tarafından kullanılmayan koltuklar boş kalmayacak; 24 yaş ve altı İstanbullular kültür sanat etkinlikleriyle ücretsiz buluşacak… Konser takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali

Barışın, hümanizmin ve eşitliğin en önemli simgelerinden Hünkâr Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali” ile yad edilecek. 26 – 27 – 28  Ağustos tarihleri arasında Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleşecek festivalde, usta sanatçılar sahneye çıkacak. Festival kapsamında belgesel film gösterimleri, video-ışık gösterileri, sergiler, çocuklar için çeşitli atölyeler, uzman araştırmacı ve yazarların katılımıyla gerçekleşecek söyleşiler İstanbullularla buluşacak.

 

İstanbul Modern’den yeni sergi; Etkileşimler

İstanbul Modern’in izleyiciyi, sanatçıların dünyasındaki ilham kaynaklarını görmeye davet ettiği, 14 Ağustos’ta kapılarını açan “Etkileşimler” sergisi görülebilir. İstanbul Modern’in koleksiyonundan oluşturduğu “Etkileşimler” adlı yeni sergisi, sanatçıların yapıtlarıyla atıfta bulunduğu ve ilham aldığı plastik sanatlar, mimari, edebiyat, müzik ve sinema alanından çeşitli konu ve isimlere odaklanıyor. Sergi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Caz Gecesi Rüyası

Ankara Devlet Opera ve Balesi, CSO Ada Ankara Yaz Konserleri kapsamında “Bir Caz Gecesi Rüyası” konseri ile 25 Ağustos’ta seyirciyle buluşacak. Salgın önlemleri uygulanarak gerçekleştirilecek etkinlikle sanatın iyileştirici gücünün sanatseverlerle buluşturulması hedefleniyor. “Bir Caz Gecesi Rüyasi” konseri ile sanatseverler, Ankara Devlet Opera ve Balesi solistleri ve orkestra sanatçıları eşliğinde seçkin bestecilerin dünya müzik tarihinde yer etmis en ünlü caz, blues sarkılarını dinleme imkanı bulacak.

Müzik düzenleme Bilgehan Erten, soprano Nihan İnan, Zeynep Burcu Altınel, tenor Yunus Emre Özorhan, bariton Emre Uluocak ve Umut Koşman’ın sahne alacağı konserde, “Cheeck to cheeck”, “When you are smiling”, “The good life”, “Hit the road jack” gibi şarkılar yer alacak.

 

İzmir HipHop Fest

Türkçe Rap dünyasının en sevilen isimlerinden Khontkar , Anıl Piyancı, Ati242, Lvbel C5 ve Batuflex’in sahne alacağı İzmir Hiphop Fest, 25 Ağustos Çarşamba günü Bostanlı Demokrasi Meydanı’nda yaş sınırı olmadan hiphop sevenlerle buluşuyor.

 

Bahçede Caz vol.2

Bahçede Caz’ın ikincisi, 29 Ağustos Pazar günü Hangout Bahçe’de İzmirli sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

CAZ Festivalinde sahne alacak isimler;

Tin Pan Türkiye 
Jesse Selengut *Vokal &Trompet
Alpay Çiftçi *Gitar
Alp Özdayı *Vibrafon
Kemal Hazar *Trombon
Selim Gürcan *Kontrabas
Soykan Akkaya *Davul

Cansu Nihal Akarsu Quartet 
Cansu Nihal Akarsu *Vokal
Doruk Çebi *Piano
Halil Çağlar Serin *Bas
Burak Durman *Davul

Eclectica Project
Görkem İmrek *Saksafon
Beyazıt Can Gencer *DJ Set