Mayıs20 , 2024

Mutlaka izlemeniz gereken 7 konser filmi!

İlgili Yazılar

25. Sadri Alışık Tiyatro & Sinema Oyuncu Ödülleri Adayları Açıklandı…

Türkiye’de tiyatro-sinema dallarında en uzun soluklu ve sadece ‘oyuncu’...

Bilge böceklerden çiğ insanlara kendine gelme çağrısı

Avucumuza zor sığan Golyat böceğinden başlayıp toplu iğne...

Masalların tarihinden tarih olan masallara

Marina Warner, Bir Zamanlar Bir Ülkede kitabında, özellikle peri...

Emrah Yücel resimlerini okuma kılavuzu

Yazı: Prof. Dr. Uğur Batı “Yusuf suresini anlatıyorsanız, bir kuyu...

Resim inceleme: Sokrates’in Ölümü

Ressam Jacques-Louis David, ABD’nin New York şehrindeki Metropolitan Müzesinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

kültür.istanbul.com sitesi, müzisyenlerin sanat hayatları boyunca yaşadıklarını anlatan ve aynı zamanda müziklerinin, konser kayıtlarının da yer aldığı hem ruhunuzu hem seyir zevkinizi doyuracak konser filmlerini derledi.

1970’lerden bu yana en hit grupların konser filmlerinin yer aldığı listede, bir de gelecek günlerde  Gazhane Müzesi’nin muhteşem atmosferinde gösterimi olacak, yeni dönem bir konser filminin de müjdesini verdi.

Buena Vista Social Club

Belgesel film; Buena Vista Social Club’ta Kübalı grup Buena Vista Social Club’ın turnesini izliyoruz. Grubun o zamana ait görüntülerini izleyebileceğiniz filmde, Amsterdam ve New York’ta verilen konserlerin yanı sıra grubun etkileyici hikayesine de tanık oluyoruz.

 

Woodstock

Woodstock, 1969’da New York’ta düzenlenen, 500 bine yakın insanın katıldığı Woodstock festivalinin kayıtlarının derlenmesinden oluşmuş bir konser filmi. 1970’de beyazperdede olan, Joan Baez, Janis Joplin, The Who, Jefferson Airplane ve Sly and the Family Stone gibi müzik efsanelerinin performanslarının yer aldığı film, dönemin müziğini oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor.

 

Hail! Hail! Rock ‘n’ Roll

Eric Clapton, Keith Richards, Chuck Berry gibi isimlerin canlı performanslarına yer veren Hail! Hail! Rock ‘n’ Roll, Chuck Berry’nin 60. doğum gününün iki konser halinde kutlanması ve bu konserlerin 1987’de belgeselleştirilmesiyle ortaya çıkmış.

 

 

The Wall

Tüm zamanların en başarılı ve en bilinen rock albümlerinden biri olan, Pink Floyd’un The Wall albümünün sinema uyarlaması The Wall, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında. Grubun solisti Roger Waters imzalı bu film, The Wall albümünün özüne sadık olarak hazırlanmış bir müzikal. Diyalogun kullanılmadığı, kesintisiz müzikle ve karikatürist Gerald Scarfe’nin çizimleriyle süslü film, aynı zamanda uzun ve eşsiz bir klip havasında.

 

The Rolling Stones Rock and Roll Circus

1996’da sinemaseverlerle buluşan The Rolling Stones Rock and Roll Circus, 11 Aralık 1968’te sirk sahnesinde gerçekleşen iki konseri içeriyor.

Let It Be

Let It Be, İngiliz müzik dünyasının gelmiş geçmiş en başarılı müzik grubu Beatles’ın 12 ve son rock albümünün kayıtları ve konser provalarının yer aldığı, 1970 yılında yayınlanmış bir konser filmi.

 

Tripping with Nils Frahm

Efsanevi bir müzisyen efsanevi bir mekanla buluşuyor. Bu büyüleyici konser filmi; “Tripping with Nils Frahm”, Nils Frahm’ın Funkhaus Berlin’deki canlı performanslarına tanık olma fırsatı veriyor. Çağdaş müziğin en önemli figürlerinden birinin hünerli ellerinde, neo-klasik piyano tınılarıyla ambient müzik bir araya geliyor.

Victoria ve Manifesto gibi filmlerin müziklerine imza atan ödüllü bestecinin canlı performansı, onu yakından takip eden el kameralarıyla mahrem ve büyülü bir deneyime dönüşüyor.

Film, sanatçının 2018 yapımı albümü “All Melody”i temel alarak başlıyor. Frahm’ın Aralık 2018’de Funkhaus Berlin’deki dört şovundan öne çıkan anlara da yer verilen video hakkında konuşan sanatçı, “Konserlerimi ses ve görüntülerle bir araya getiren video projesi uzun süredir planlarım arasındaydı ve doğru zamanı yakaladık. Normalde konserlerde yolunda gitmeyen pek çok şey olur, ancak bu dört performanstaki en iyi enstantaneleri bir araya getirerek geride bıraktığım iki yıldaki turne koşuşturmamı belgeleme fırsatı elde etmiş olmaktan dolayı mutluyum” dedi.

Film fragmanına buradan ulaşabilir, Müze Gazhane’de 17 Eylül Cuma günü gerçekleşecek “Tripping with Nils Frahm” gösterimine katılabilirsiniz. Etkinlik detayları için; https://kultur.istanbul/event/tripping-with-nils-frahm/