Temmuz18 , 2024

“Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz”

İlgili Yazılar

Türk sanatının zarif temsilcileri

Geleneksel Türk sanatlarının ve kültürünün yaşatılmasında, dünyaya tanıtılmasında büyük...

“Biz onu en çok siyah beyaz görüntülerinden sevdik…”

“İlk işimiz Atatürk belgelerini kurtarmak. Bunu bu ülkeye ve...

Bir nesil onun sesiyle büyüdü: Jeyan Tözüm

Tiyatro, sinema ve seslendirme bütün olarak bir insan olsaydı...

“Fotoğraf, benim için müthiş bir terapi aracı oldu”

Uzun yıllardır fotoğraf sanatı ile ilgilenen iş insanı Serhan...

“Fotoğraf makinem, fırçam; yaşamın kendisi ise boyalarım oldu”

Çektiği fotoğraf karelerine yaptığı dijital müdahalelerle ortaya koyduğu eserlerinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Meşher, Göz Alabildiğine İstanbul sergisi kapsamında “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli yeni bir etkinlik serisi düzenliyor. İlhamını şehrin manzaralarındaki detaylarda saklı hayvanlardan alan etkinlikler, İstanbul’a, şehrin havada, karada ve denizde yaşayan sakinlerinin gözünden bakmaya dair bir düşünme imkânı sunuyor. Etkinlik serisi Kedi filminin gösterimiyle başlıyor.

İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher, güncel sergisi Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar kapsamında düzenlediği etkinliklere bir yenisini daha ekliyor. Yetişkinlere özel hazırlanan “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli etkinlik serisi, ilhamını sergideki eserlerde manzaraya eşlik eden canlılardan alıyor. Etkinlikler, sokakların dört ayaklı sakinlerinin yanı sıra denizde yaşayan, gökyüzünde süzülen canlıların İstanbul deneyimlerini gözlemlemeyi amaçlıyor.

İstanbul’un “ünlü” kedileri
Şehrin parçası olan diğer canlıların gözünden İstanbul’a bakmayı deneyen etkinlik serisi, Kedi filminin gösterimiyle başlıyor. Ceyda Torun yönetmenliğindeki 2016 yapımı belgesel film, İstanbul’un çeşitli muhitlerinde yaşayan dört ayaklı sakinlerin günlük hayatına odaklanıyor. Film gösterimi, 14 Mart Perşembe saat 19.00’da Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Oditoryumu’nda gerçekleşecek. Gösterim, ANAMED’den editör ve tarihçi Özge Ertem’in sunuşuyla başlayacak. Meşher’in SU Gender Cins Adımlar ekibiyle birlikte hayata geçirdiği “Sanatçı Kadınların İzinde Beyoğlu” etkinliğindeki hikâye anlatıcılarından olan Ertem, belgesele şehrin ve Beyoğlu kedilerinin dünyasından bir kapı aralayacak.

Denizden ve gökyüzünden bir bakış
Serinin devam etkinlikleri ise Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğinde yapılacak. Nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerde, İstanbul Boğazı’nın yunusları ve Marmara Denizi ile Karadeniz arasında Boğaz üzerinden uçan yelkovan kuşları gözlemlenecek.

Sergi Hakkında
Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisinin küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı, danışmanlığını ise Bahattin Öztuncay üstleniyor. Ömer Koç Koleksiyonu’nda yer alan çeşitli nadide eserlerden oluşan sergi, İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsıyor. Şehrin zengin bir görsel kaydı niteliğindeki sergide geniş açılı İstanbul manzaralarını gösteren tablolardan gravürlere, nadir kitaplardan albümlere, panoramik fotoğraflardan Yadigâr-ı İstanbul objelerine 100’ün üzerinde eser yer alıyor. Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi, 26 Mayıs 2024’e kadar görülebilir.