Temmuz18 , 2024

Haftanın sanat etkinlikleri (17-23 Ocak)

İlgili Yazılar

Türk sanatının zarif temsilcileri

Geleneksel Türk sanatlarının ve kültürünün yaşatılmasında, dünyaya tanıtılmasında büyük...

“Biz onu en çok siyah beyaz görüntülerinden sevdik…”

“İlk işimiz Atatürk belgelerini kurtarmak. Bunu bu ülkeye ve...

Bir nesil onun sesiyle büyüdü: Jeyan Tözüm

Tiyatro, sinema ve seslendirme bütün olarak bir insan olsaydı...

“Fotoğraf, benim için müthiş bir terapi aracı oldu”

Uzun yıllardır fotoğraf sanatı ile ilgilenen iş insanı Serhan...

“Fotoğraf makinem, fırçam; yaşamın kendisi ise boyalarım oldu”

Çektiği fotoğraf karelerine yaptığı dijital müdahalelerle ortaya koyduğu eserlerinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Birbirinden keyifli etkinlikler bu hafta da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

17 – 23 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek hem fiziksel hem de online olarak da katılabileceğiniz etkinliklerden bazılarını sizin için derledik.

Bu hafta öne çıkan bazı etkinlikler;

Ağaçlar Ayakta Ölür
Ülkemizde daha önce Devlet Tiyatrosu’nda ilk olarak Macide Tanır tarafından sahnelenen oyunun değişik bir versiyonu Yıldız Kenter’in başrolde oynadığı bir film olarak gösterilmiştir. Nevra Serezli, bu oyunla 11 yıl sonra sahneye dönmüş ve yedi farklı ödül kazanmıştır. Oyun Ankara MEB Şura Salonu’nda 18 Ocak Saat 20.00’de başlayacak. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kutlama (Yeni Oyun)
Şehrin en lüks restoranında herkesin birbirini küçümseyerek kendi varlığını yücelttiği, ağızına geleni söylediği, evlilik, tanışma, yükselme gibi nedenlerle sözde “kutlama” yapılan bir akşam yemeği… Kutlama, ömrü boyunca insan hakları mücadelesi vermiş Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, Pinter’ın son oyunu. Harold Pinter’in yazdığı Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği oyunda Can Ertuğrul, Çağlar Polat, Erkan Sever, Gizem Akkuş, Orçun Tekelioğlu, Özgür Efe Özyeşilpınar, Pınar Demiral, Selim Can Yalçın, Selin İşcan, Şehnaz Bölen Taftalı rol alıyor. Oyun, 19-22 Ocak 2022 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Etekler ve Pantolonlar
Altın Palmiye Ödüllerinde 2021 yılının ‘ En İyi Tiyatro Oyunu ‘ ödülüne layık görülen, Nurseli İdiz, Nergis Kumbasar gibi usta isimlerin rol aldığı Etekler ve Pantolonlar seyirciyle buluşuyor. Serkan Budak’ın yönettiği oyun, 19 Ocak saat 20.30’da İzmir Narlıdere AKM’de gösterilecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Antigone
Sophokles’in binlerce yıl önce kaleme aldığı aynı adlı oyunundan uyarlanan Antigone’de;  aynı savaşta birbirini öldüren, ama biri kahraman diğeri hain ilan edilen iki kardeşine de, son görevini yapmakta kararlı olan Antigone ile; devletin varlığıyla kendi varlığını eş tutan Kreon’un buyruklarından geri adım atmayan duruşu karşı karşıya geliyor.
İnsanlığın tüm kadim deneyimleri tarihe gömülürken yine de çözülmeyen, kaybolmayan çelişkilerimizi sahneye getiren “Antigone”, dünden bu günü tartışıyor. Sofokles’in yazdığı, Sabahattin Ali’nin çevirdiği Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Cengiz Tangör, Zafer Kırşan, Aslı Menaz, Gözde İpek Köse, Özgün Akaçça, Destan Batmaz, Onur Şirin rol alıyor. Oyun, 20-22 Ocak 2022 tarihleri arasında Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde.

“Başarının Peşinde” Simge Burhanoğlu
İş, sanat ve spor camiasının başarılı kadın profilleri ile İstanbul’un güçlü kadınları, “Bu kadınlar başarının peşinde” sloganıyla Müze Gazhane’de bir araya gelmeye devam ediyor. 20 Ocak Perşembe günü saat 19.00’da Müze Gazhane, T Atölye’de gerçekleşecek etkinliğe Simge Burhanoğlu konuk olacak. Etkinlik hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

“Geleceğin Renkleri” sergisi Müze Gazhane’de
İstanbul Gönüllüleri, Güzel Sanatlar Fakültesi ilgili bölümlerinden 2019-2020 ve 2020-2021 öğretim yıllarında mezun olmuş öğrencilerin, mezuniyet işlerinin sergilendiği “Geleceğin Renkleri” sergisi, 5 Şubat 2020 tarihine kadar saat 11.00-20.00 saatleri arasında Müze Gazhane’de İstanbullularla buluşacak. Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Biraderler Cabaret
Türk ve Dünya müzik tarihinin en çok bilinen ve sevilen şarkılarının Biraderler coverlarıyla seyirciye sunulduğu bu müthiş gösteri, ilk anından son anına kadar bir an bile düşmeyen enerjisiyle şahane bir 2,5 saat geçirtiyor. Sahnedeki herkesin tiyatro oyuncusu ve müzisyen olduğu Biraderler Cabaret, 21 Ocak saat 20.00’de Ankara Musa Göçmen Konser Salonu’nda. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Cease and Desist. LOVE AND BE SILENT
Performans sanatçısı Hürmüz’ün sergisini ziyaret eden 14 yaşındaki yeğeni Meghan, tabutunda eski aşklarını ve kıskanç arkadaşlarını karşılayan teyzesiyle normal bir sohbet içine girmeyi beklerken, kendisini danslı müzikli bir şölenin ortasında bulur. Ve bu şölenin ardındaki esrarı çözmeye koyulur. Cease and Desist. LOVE AND BE SILENT, 21 – 22 Ocak’ta Müze Gazhane’de izleyicilerle buluşacak. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.


Grotesk Bir Kara-Komedi, “Timsah Ateşi”
2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer alan Timsah Ateşi; Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen bir hikayeye odaklanıyor. Temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk bir kara-komedi olan oyun 5- 20 Ocak tarihleri arasında saat 20.30’da seyirciyle buluşuyor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Audio Koreografi Gazhane
Audio Kereografi Gazhane adıyla hazırlanan işitsel koreografi, Müze Gazhane’nin bir kültür kampüsü olarak kent yaşamına katılmasının farklı olanaklarını araştırıyor. Sesli yönlendirmelerle ziyaretçileri bu mimari ve endüstriyel mirası keşfe çıkaran koreografik arayüz, katılımcıları etkinleştirerek Gazhane’nin bir santralden kültür kampüsüne dönüşümünün, mekan, enerji ve beden algımız için yeni sorgulamalar yaratmasına izin veriyor. Müze Gazhane’de yer alan P Binası’nda ocak ayı boyunca her pazar saat 13.00’te başlayacak bu ücretsiz deneyime davetlisiniz. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gençler İçin Farkındalık
Henüz yolun başında olan gençler ile tecrübeli ve “yolda olan” konuşmacıların bir araya geldiği “Gençler İçin Farkındalık” söyleşileri devam ediyor. Dijital Denge Derneği’nin kurucusu Tuğba Şengül Lik ve Yaratıcı Marka Danışmanı Mustafa Can, hayatımızın ekseninde yer alan dijital dünyanın avantaj ve dezavantajlarını paylaşmak için 21 Ocak’ta Müze Gazhane sahnesine konuk oluyor. Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

İki Efendinin Uşağı
Carlo Goldoni’nin ve İtalyan Halk Komedisinin en bilinen oyunlarından biri olan İKİ EFENDİNİN UŞAĞI tiyatro ansambl’ın kendine özgü uyarlamasıyla sahneye çıkıyor. 2 Perde boyunca yoğun bir performans sergilenen oyun seyirciye kahkaha dolu bir oyun vaat ediyor. Oyun İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 22 Ocak saat 20.30’da sahneleniyor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Rüya (5+Yaş)
Hayvanların kafese kapatılması, gösterilerde kullanılması, doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılmaları nedeniyle çok üzülen bir çocuğun onları nasıl kurtardığı anlatılır. Özge Midilli-Ertan Kılıç’ın yazdığı Özge Midilli’nin yönettiği oyunda Nilay Yazıcıoğlu, Tarık Köksal, Nilay Bağ, Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Çağlar Polat, Emre Çağrı Akbaba, Mehtap Gündoğdu Akbulut rol alıyor. Oyun, 23 Ocak 2022 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Karagöz Çiftlik Bekçisi (3+ Yaş)
Karagöz uzun zamandır işsizdir ve iş aramaktadır. Sonunda kendisine bir çiftlikte iş bulur. İşi hayvanların bakımını yapmaktır. Ama ortada bir sorun vardır. Karagöz, hayvanları tanımamaktadır. Özgür Atkın’ın yazıp yönettiği oyunda İrem Erkaya ve Tankut Yıldız rol alıyor. Oyun, 23 Ocak 2022 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

Müze Gazhane’nin atölyeleri devam ediyor
Müze Gazhane, yetişkinler ve çocuklar için haftanın farklı günlerinde ücretsiz olarak gastronomiden dansa, heykel yapımından resme kadar birçok alanda farklı atölyeler düzenliyor. Atölye detaylarına ve programına buradan ulaşabilirsiniz.

Miniatürk’te çocuk etkinlikleri devam ediyor!
Birbirinden değerli mimari eserlerin 1/25 oranındaki küçültülmüş hallerine yer vererek ziyaretçilerine mini bir kültür turu atma fırsatı sunan Miniatürk, ev sahipliği yaptığı ücretsiz etkinliklerle de çocuklar için vazgeçilmez bir mekân olmaya devam ediyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

“Çizgi Atölyesi” başvuruları devam ediyor!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ tarafından 12 yaş ve üzeri çocuklar için Miniatürk’te düzenlenecek olan Çizgi Atölyesi başvuruları başladı. 6 Kasım – 4 Haziran tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek 8 aylık “Çizgi Atölyesi” eğitimine katılmak isteyenler buradan başvuru yapabilir.

“Cyrano de Bergerac” Kumbaracı 50 Yorumuyla Sahnede
Tiyatro tarihinin bir ikon haline gelmiş karakterlerinden bir tanesi olan Cyrano de Bergerac, bu ay da Kumbaracı 50 yorumuyla tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Şair, silahşör ve aşık… Fişekhane’de 18-31 Ocak tarihleri arasında izleyebileceğiniz Cyrano de Bergerac ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Workshop: AKM, Çocuklar için Bale Atölyelerine Devam Ediyor
İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları, sezon boyunca 4 – 6 yaş arası çocuklarımıza haftanın dört gününde, günün iki farklı saatinde bale ve dans dersleri veriyor. Bu tip atölyeler geleceğin sanatçıları, sanatseverleri olacak çocuklarımıza dans ve ritim hissini yaşatarak müzik kulaklarının gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişiminin sağlanmasına, canlandırılan masal ve hikayeler ışığında hayal güçlerinin artmasına, bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, özgüven duygularının güçlenmesine ve sanatla iç içe büyümelerine katkıda bulunuyor. Dersler 8 Ocak – 28 Mayıs tarihleri arasında AKM Çocuk  Sanat Merkezi’nde.