Kasım30 , 2023

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne Avrupa’dan Turizm Tasarım Büyük Ödülü

İlgili Yazılar

Atina Ulusal Bahçesi’nde “Görünmezi Görmek”

Atina Ulusal Bahçesi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin olanaklarından faydalanarak gerçekleştirilen...

Kendi çizgisini sürekli sınayan bir ressam

Bu yıl 45. sanat yılını kutlayan ressam Ahmet Yeşil,...

Birbirine sarılmak ve şarkı söylemek acıdan kurtulmaya yeter mi?

Soru, Hollandalı oyun yazarı Lot Vekemans’ın kaleme aldığı “Zehir”...

Yayıncılık alanında İzmir için yeni bir sayfa

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında yayın dünyasına İzmirli...

İnsan gibi hisseden robot çocuktan günümüze…

Sinema, diğer sanat dallarından farklı olarak gelişen teknolojilere çok...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden birinin daha sahibi oldu.Slovenya’da düzenlenen Tasarım Zirvesinde, Big See Turizm Tasarım Büyük Ödülü Kenan YavuzEtnografya müzesine verildi.

Slovenya Kültür Bakanlığı ve UNESCO işbirliğinde, 22 Avrupa ülkesinin oluşturduğu BİG SEEPlatformu’nun özgün tasarımları ve kimlik deneyimini hayata geçiren projelere verdiği ödülün 2023yılındaki sahibi Kenan Yavuz Etnografya Müzesi oldu. Ödül töreni Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’daMüzik Akademisinde gerçekleşti.

Aralarında tasarım dünyasından Paul Robbercht, Kentaro Takeguchi, Prof. Ron Nabarro, Jose Martinezgibi önemli isimlerin olduğu jüri, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni, kültürel kimlik alanındaki başarılıçalışmaları, geçmişi yaratıcı projeler ile geleceğe taşıması, yöresel geleneği global Dünya ile buluşturmasıgibi gerekçelerle ödüle layık görüldüğünü duyurdu.

Ödüle uzanan süreci yöneten Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkilerKoordinatörü Furkan Yavuz kazanılan ödül hakkında şunları söyledi:

Furkan Yavuz: “Ailemizin hikâyesi kadim kültürümüzü bayraklaştıran bir mekâna dönüştü”

“‘Köklere Dönüş’, ‘Bize Gelen Bizi Yaşar’ mottolarını kullanan müzemizin, 2021 yılında Avrupa MüzeForumu Silletto Büyük Ödülü ile yılın müzesi ödülünü kazanması, ardından 2022 Avrupa Birliği KültürMirası Europa Nostra ödülünü ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Özel Ödülünü SayınCumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın elinden alması ile yaşadığımız en anlamlıgurur,sorumluluklarımızı artırdı ve heyecanımızı pekiştirdi.12 yıl önce amatörce başladığımız ailemizinhikâyesi, Anadolunun ruhu ile buluştu,giderek büyüdü ve bugün uluslararası alanda ülkemizi temsil eden,kadim kültürümüzü bayraklaştıran bir mekâna dönüştü.

Bugün ise, Slovenya’da tasarım ve mimarlık dünyasının çok önemli isimlerinden oluşan jüri tarafından“BİG SEE Tourism Design Week 2023” zirvesinde Grand Prix Turizm Dizayn Büyük Ödülüne layıkgörüldü.

“Bir ayağımızı köyümüzün toprağına sabitledik,diğer ayağımız ile tüm Dünya’yı dolaşıyoruz.”

Toprağımızın ruhunu yansıtan hikâyemiz, Dünya’nın kültür başkenti olan Anadolu’nun kadim mirasınıbugünden geleceğe taşıyarak, Dünya’nın en önemli kültürel tasarım ödüllerinden birini kazandı. Ailemiz,dostlarımız ve ülkemiz adına bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Biz; bir ayağımızı köyümüzüntoprağına sabitledik ve diğer ayağımız ile tüm Dünya’yı dolaşıyoruz. Kültür mirası alanında bu kadarönemli ödüller ile buluşmayı başaran ülkemizin ilk müzesi olmak, kültür elçilerimizin tanımlaması ile çokbüyük bir başarı hikâyesi oldu. Biz Dünya müzecilik anlayışına yepyeni bir bakış acısı getirdik.

Müzemiz; köyden kente göç meselesini, tarım ve hayvancılığın önemini, Anadolu köylerinin özgünmimarisini, unutulmaması gereken geleneksel yaşamımızı bütünsel bir yaklaşım ile olgusal mesajlaradönüştürdü. Rahmetli Dedem MecitYavuz’un babam Kenan Yavuz’a ‘oğlum ne olursan ol köyünüunutma, Allah’ın sana verdiği fırsatları toprağına olan borcunu ödemek için kullan’ vasiyeti, bizim kızılelmamız oldu. Biz de üçüncü kuşak olarak inşallah bu mirasın bayrağını ileriye taşıyacağız.”

Törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Slovenya Büyükelçisi Aylin Taşhan “Türkiye Büyükelçisi olarak2023 Big See Dizayn Konferasına katılmaktan çok mutlu oldum.Bu muhteşem organizasyon için Big SeePlatformunu tebrik ediyorum.Türkiye gerek mimari,gerek tasarım ve gerekse kültürel zenginliği ile doğuile batının,kuzey ile güneyin derin kültür mirasının kesişme noktasıdır.Bugün burada Turizm TasarımBüyük Ödülünü alan Kenan Yavuz Etnografya Müzemizi tebrik ediyor,bu ödülün; ülkelerimiz arasındakiisbirliğinin artmasına ve karşılıklı olarak kültürlerimizin daha iyi tanınmasına olanak sağlayacağınainanıyorum”dedi.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Özgün hikâyesi ve mimarisi ile Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kültürel ve coğrafi buluşmanoktası olan Demirözü İlçesi/Beşpınar Köyünde İş İnsanı Kenan Yavuz tarafından kurulanmüze,kurucusunun geçmişten aldığı ilhamı, kültürel kodları ile görünür kılarak günümüze taşıyor. Müzeköylerde tahrip olan evlerden toplanan taşlar ve ahşaplar ile 26 farklı mekândan oluşuyor ve 24 binmetrekare alana yayılıyor. 2023 yılı yaz döneminde 40 bin ziyaretçi ağırlayan müze, ziyaretçilerine kültürderinliğini ve zenginliği olgusal olarak keşfetmelerine olanak sağlıyor.