Aralık1 , 2023

Rembrandt’ın “Gece Devriyesi”

İlgili Yazılar

Atina Ulusal Bahçesi’nde “Görünmezi Görmek”

Atina Ulusal Bahçesi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin olanaklarından faydalanarak gerçekleştirilen...

Kendi çizgisini sürekli sınayan bir ressam

Bu yıl 45. sanat yılını kutlayan ressam Ahmet Yeşil,...

Birbirine sarılmak ve şarkı söylemek acıdan kurtulmaya yeter mi?

Soru, Hollandalı oyun yazarı Lot Vekemans’ın kaleme aldığı “Zehir”...

Yayıncılık alanında İzmir için yeni bir sayfa

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında yayın dünyasına İzmirli...

İnsan gibi hisseden robot çocuktan günümüze…

Sinema, diğer sanat dallarından farklı olarak gelişen teknolojilere çok...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Yılda 2,2 milyon kişi tarafından ziyaret edilen, sanat tarihinin en meşhur eserlerinden, tam 337 kilogram ağırlığında bir şaheser…

 

İNCELEME: @ResimVesaire

Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Rijksmuesum’da sergilendiği yerde müzenin bu esere verdiği isim “Yüzbaşı Frans Banninck Cocq Komutasında II. Bölge Muhafızları.” Yüzbaşı, siyah kıyafetler içinde, yanındaki de Teğmen Willem van Ruytenburch.

“Gece Devriyesi” olarak anılmasının sebebi, zaman içinde üzerindeki verniğin kararmasıyla eserin bir gece sahnesini gösterdiğinin düşünülmesi. 1946’daki restorasyonda vernik temizlenince, aslında bir gündüz resmi olduğu anlaşılmış.

1715’te belediye binasına taşınırken sergileneceği duvara sığması için dört tarafından kırpılmış. Orijinal boyutları 4 x 5 metreymiş. Günümüzde bir “sanat cinayeti” olarak görülebilecek bu davranış, o zamanlar için gayet normalmiş.

Gerrit Lundens’in 17. yüzyılda yaptığı kopya ile orijinal resmi karşılaştırdığımızda resmin taşınırken nerelerden kırpıldığını görebiliyoruz.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669), Hollandalı ressamın kendini farklı zaman ya da değişik ruh hallerinde yansıttığı çok sayıda otoportresi var.

Rembrandt iki muhafızın arkasından bize bakıyor!

altta, Yüzbaşının elinin gölgesi, teğmenin ceketine düşüyor. Ceketteki Amsterdam şehri resmî arması, yüzbaşının parmaklarının arasında. Bu, Amsterdam muhafızların güvenli ellerinde demek.

10 milyonuncu şanslı ziyaretçi! Büyük bir restorasyondan sonra 2013 yılında yeniden açılan Rijksmuseum’un, sadece dört yıl sonra 10 milyonuncu ziyaretçisi olan Stefan Kasper, ödül olarak bir gecesini Gece Devriyesi’nin önünde sabahlayarak geçirmiş. Kendisine ayrıca Michelin yıldızlı şef Joris Bijdendijk tarafından yemek servisi yapılmış.

Bıçak izleri duruyor. Resim, 1911 ve 1975’te bıçak, 1990’da asit saldırısına uğramış. 1975’teki 12 bıçak darbesinin izleri, esere yakından bakıldığında hâlâ görülebiliyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında, rulo halinde sarılarak Maastricht’te bir mağarada saklanmış.

Hem tabloyu hem de restorasyonu izleme şansı… Temmuz 2019’dan beri bulunduğu yerde yapılan restorasyon çalışması, müzeyi ziyaret sırasında izlenebiliyor.

Resmin 528 fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan 45 gigabit boyutundaki inanılmaz detaylı fotoğrafına müzenin sitesinden ulaşabilir, resimdekilerin göz bebeklerine kadar zum yapabilir ve Rembrandt’ın 380 yıl önceki fırça darbelerini görebilirsiniz.