Temmuz18 , 2024

Yuvayı Geri Almak: Çağdaş Kızılderili sanatını anlamak üzerine bir sergi…

İlgili Yazılar

Türk sanatının zarif temsilcileri

Geleneksel Türk sanatlarının ve kültürünün yaşatılmasında, dünyaya tanıtılmasında büyük...

“Biz onu en çok siyah beyaz görüntülerinden sevdik…”

“İlk işimiz Atatürk belgelerini kurtarmak. Bunu bu ülkeye ve...

Bir nesil onun sesiyle büyüdü: Jeyan Tözüm

Tiyatro, sinema ve seslendirme bütün olarak bir insan olsaydı...

“Fotoğraf, benim için müthiş bir terapi aracı oldu”

Uzun yıllardır fotoğraf sanatı ile ilgilenen iş insanı Serhan...

“Fotoğraf makinem, fırçam; yaşamın kendisi ise boyalarım oldu”

Çektiği fotoğraf karelerine yaptığı dijital müdahalelerle ortaya koyduğu eserlerinde...

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Florida’daki John ve Mable Ringling Sanat Müzesi, 18 Mart – 4 Eylül tarihleri ​​arasında  Yuvayı Geri Almak: Çağdaş Seminole Sanatı” başlıklı bir karma sergi sunuyor. . Bu sergi, Florida’dan on iki Seminole, Miccosukee ve karma mirasa sahip sanatçıların 100’den fazla sanat eserini ve Oklahoma, California ve ötesinden Muscogee (Creek) ve Seminole kökenli uluslararası kabul görmüş sanatçıların dikkate değer eserlerini içeriyor.

Noah Billie (Seminole, 1948–2000): Seminole Savaşçısı , 1993, tuval üzerine akrilik, 63 1/2 x 52 inç.
AH-TAH-THİ-Kİ MÜZESİ’NİN İZNİYLE, BİG CYPRESS INDİAN RESERVATİON, FLA.

“Yuvayı Geri Almak”, bugün Florida’da yapılan Kızılderili sanatının kavramsal çerçevesini genişletiyor ve Seminole diasporası tarafından yapılan sanatın daha eksiksiz bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor. Ringling’den Ola Wlusek, “Bu sergi, Kızılderili sanat topluluğuyla anlamlı bir ilişki kurmaya yönelik zorunlu bir adımdır” dedi.Keith D. ve Linda L. Monda Modern ve Çağdaş Sanat Küratörü. “Bu inanılmaz Yerli sanatçıların çalışmalarını Ringling’de sunabildiğimiz için onur duyuyoruz.” Florida’nın Seminole ve Miccosukee Kabileleri, tekstil, film, ağaç işleri, boncuk işi, dijital çizim ve resim alanlarında çalışan veya çalışmış olan görsel sanatçılar tarafından temsil edilmektedir. Çalışmaları, sanatçıların yaşadıkları deneyimlere samimi bir bakış sunuyor, soy ve kimlik konularını, çevre ile ilişkilerini ve Florida’nın Yerli topluluklarında inançlar arası ve geleneksel bilme yollarını keşfediyor. Seminole diasporasından sanatçılar fotoğraf tabanlı ve dijital kolaj teknikleri, performans, video, enstalasyon ve karma medyadan çizimler yaparak hafıza, tarih, sağlık ve sağlık gibi temalar üzerine farklı bakış açıları sunuyor.

Tony Tiger (Sac ve Fox/Seminole/Muscogee [Creek], d. 1964): Yüzeyin Altında , 2022, kağıt üzerine gravür, mürekkep, serigrafi ve akrilik boya.
JOHN & MABLE RİNGLİNG SANAT MÜZESİ’NİN İZNİYLE, SARASOTA, FLA.
Ringling’in Florida’yla bağlantısı olan sanatçıların eserlerini ekleme taahhüdünün bir parçası olarak müze, Jessica Osceola’nın yakın zamanda satın aldığı üç parçalı bir seramik eserini sergiliyor. Birinci Portre , İkinci Portre ve Üçüncü Portre(tümü 2017), Daniel J. Denton Florida Art Acquisition Fund’ın cömert desteği sayesinde Ringling’in modern ve çağdaş sanat koleksiyonuna eklenen bir Seminole sanatçısının ilk eserleridir. Bu sergi, Big Cypress Indian Reservation’da bulunan Ah-Tah-Thi-Ki Seminole kültür ve tarih Müzesi’nden birkaç önemli alıntı içerecek. Ringling’in yönetici direktörü Steven High, “Sanatçıların ve ödünç veren kurumların ve özellikle Ah-Tah-Thi-Ki Müzesi’nin bu önemli sergiye verdikleri cömert sanat eserleri için minnettarız” dedi. “Gelecekteki projelerde ortak olmayı dört gözle bekliyoruz.” Ek kredi veren kurumlar arasında IAIA Çağdaş Yerli Sanatlar Müzesi, Santa Fe’deki Amerikan Kızılderili Sanatları Enstitüsü, ve Indianapolis’teki Eiteljorg Amerikan Kızılderilileri ve Batı Sanatı Müzesi. “Reclaiming Home”, Scala Arts Publishers tarafından yayınlanan Durante Blais-Billie ve Dr. Stacy E. Pratt’ın bilimsel metinlerinden oluşan bir sergi kataloğuyla birlikte sunuluyor.
Wilson Bowers (Seminole, d. 1985): Fire Feather or Warrior Within , 2020, dijital görüntü.
JOHN & MABLE RİNGLİNG SANAT MÜZESİ’NİN İZNİYLE, SARASOTA, FLA.

Bu sergi kısmen Gulf Coast Community Foundation, John ve Mable Ringling Sanat Müzesi Vakfı, Mandell ve Madeleine Berman Vakfı Vakfı ve Bob ve Diane Roskamp Vakfı tarafından desteklenmektedir ve kısmen Florida Eyaleti tarafından desteklenmektedir. Dışişleri Bakanlığı, Sanat ve Kültür Bölümü; Florida Sanat ve Kültür Konseyi; ve Ulusal Sanat Vakfı. Wlusek’in bu sergi ve yayın projesiyle ilgili araştırma ve seyahati, Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı tarafından verilen Küratöryel Araştırma Bursu tarafından cömertçe desteklenmiştir.

 

 

 

Kaynak: www.artnews.com